IPARTESTÜLETEK BUDAPESTI SZÖVETSÉGE
Egy mindenkiért, mindenki egyért!



BELÉPÉS
Azonosító:

Jelszó:

Elfelejtett jelszó
Regisztráció

Pályázatok<<

Budapest időjárás előrejelzés<<

Origo.hu hírei<<

Portfolio.hu hírei<<

Figyelo.hu hírei<<

Forbes.hu hírei<<

Belépés az
ingyenes CÉGINFORMÁCIÓS oldalra





 

 

 

 

 

 A foglalkoztatás,

 a munkavédelem és munkaügy,

a szak- és felnőttképzés összehangolása

 a Nemzeti Munkaügyi Hivatalban

 

A rendszerváltás előtt az érdekképviseleti szervezetek, így többek között az IPOSZ elődje a Kisiparosok Országos Szabadszervezete (KIOSZ) látta el az állami hatósági feladatokat. A szocializmus után az állami hatósági feladatok átkerültek az állam által létrehozott felügyelőségekhez, intézetekhez.

Hosszú átalakítások következményeként 2012-től létrejött a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) a Foglalkoztatási Hivatal bázisán, annak névátalakításával, amelybe beolvadt az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) valamint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI).

Az NMH foglalkoztatáspolitikai, a munkavédelmi, a munkaügyi, a szak- és felnőttképzési feladatokat ellátó központi hivatal.

Az NMH foglalkoztatáspolitikai feladatkörében irányítja a munkaügyi központok és kirendeltségek szakmai tevékenységét, tájékoztatást ad és tanácsot nyújt a külföldi munkavállalással kapcsolatban, koordinálja a központi munkaerő-piaci programok végrehajtását, szervezi,bonyolítja az Európai Unió pénzügyi alapjából támogatott foglalkoztatási és képzési programokat.

Az NMH munkavédelmi és munkaügyi feladata keretében ellátja a munkavédelem nemzetgazdasági szintű irányításával kapcsolatos feladatokat, valamint a munkaügyi hatósági ellenőrzéssel kapcsolatos állami irányítási feladatokat. Elemzi és értékeli a munkavédelmi és munkaügyi igazgatósághoz beérkező panaszokat. 


Az NMH szak és felnőttképzési feladatkörében a Fejlesztési Főosztály, a Vizsgaügyviteli Főosztály, a Támogatási Főosztály és a Képzési Főosztály működik közre. Összességében megfogalmazva – többek között – tevékenykedik a szak- és felnőttképzési tevékenység szakmai és módszertani fejlesztésében, irányítja a szak- és felnőttképzési vizsgarendszer feladatait, koordinálja a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészéből nyújtott támogatásokkal kapcsolatos feladatokat, nyilvántartja a felnőttképzést folytató intézményeket, a TISZK-eket, végzi a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottságok (MFKB) döntéseinek elemzését.

AZ IPOSZ úgy ítéli meg, hogy a foglalkoztatáspolitikai, a munkavédelmi, a munkaügyi, a szak- és felnőttképzési szakterület összeolvadásával a tájékoztatás struktúrája a NMH részéről egyszerűsödik, ugyanakkor hatékonyabbá válik.

Az IPOSZ, mint a legnagyobb magyar mikro-, kis- és középvállalkozások érdekképviseleti szervezete fontosnak tartja a hazai mikro-, kis- és középvállalkozók hatékonyságának fokozását. Továbbá nem utolsó sorban, lényegesnek ítéli meg, hogy létrejöjjön hazánkban az európai követelményekhez illeszkedő szakképesítések egyenértékűségének feltételrendszere.

Az IPOSZ-nak ehhez a célkitűzéséhez szükség van a Kormány támogatására. Ennek következtében jött létre közel 1 éves előkészítő munka után az IPOSZ és a NMH Együttműködési Megállapodása.

Az együttműködés célpontja, hogy az IPOSZ –, mint a munkaadói érdekképviseleti szervezetek közül azzal az egyedülálló adottsággal rendelkezve, hogy az ipartestületek szinte valamennyi járásban megtalálhatóak, – és a NMH között a megyei szintű kapcsolati rendszer erősödjön.

A kapcsolati rendszer első lépéseként a NMH támogatásával, közreműködésével az ipartestületek megyénként és Budapesten szakmai fórumokat rendeznek meg 2012. október hónapjában és november hónapja elején. A szakmai fórum elsődleges célja a NMH és az ipartestületek között a személyes és elektronikus kapcsolatrendszer kialakítása, valamint a megyékben az együttműködés konkrét részterületeinek a feltárása.

Továbbá a megállapodás értelmében az IPOSZ javaslatot tesz a szükséges szabályozások kidolgozására, jelzi a NMH részére, ha foglalkoztatási jogsértéseket, visszásságokat tapasztal. Az IPOSZ megteremti tagjai számára a „Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért” programhoz (A partnerséget vállaló fél elzárkózik a feketefoglalóztatástól, egyben érvényre juttatja a munkavállalókat megillető alapvető jogokat.) való csatlakozás feltételeit. A szerződő felek hosszú távú együttműködés keretében vállalják, kölcsönösen elősegítik a munkavédelemre vonatkozó előírások gyakorlatban történő megvalósulását, együttműködnek a foglalkoztatási célú adatgyűjtésben, adatfeldolgozásban, a munkaerőigény feltárásában, hogy ezzel is segítsék a munkaerő kínálat és kereslet összhangjának megteremtését.

Az IPOSZ és NMH közös munkájának célja, hogy megteremtsék a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a lehető legkedvezőbb feltételeket a gazdaságos, korrekt munkavégzéshez, megélhetéshez, és ez által hatékonyan segítsék a foglalkoztatás növelését.

Kéri az IPOSZ a tagjait, hogy aktív közreműködésükkel segítsék az IPOSZ-NMH Együttműködési Megállapodás kiteljesedését, megvalósulását.

(Dé)



Iparosok szakmai érdekképviselete